Nietolerancja Laktozy – jak to jest z tym mlekiem?
6 lipca 2017Tak, jak z glutenem, tak temat laktozy i nietolerancji tego składnika nabiału coraz częściej pojawia się w naszym społeczeństwie. Jednak, jak wygląda ta przypadłość i czy Ty powinnaś się tym przejmować?
Naszym zdaniem tak! Bardziej dla własnego komfortu niż ze względów zdrowotnych. Jednak mimo wszystko warto!
Zanim zaczniemy mówić o objawach i zapobieganiu, zacznijmy od tego, czym jest laktoza…
Krótko mówiąc, laktoza to cukier występujący w mleku (również w owczym). Jej nietolerancja wynika z tego, że nasz organizm produkuje za mało laktazy – enzymu trawiennego odpowiedzialnego za właściwy rozkład laktozy.
Niedobór laktazy może wynikać z przyczyn dziedzicznych, wtedy negatywna zmiana sposobu trawienia mleka zachodzi po drugim roku życia. A najczęściej dzieje się to w wieku dojrzewania i u osób dorosłych. Inna przyczyna to dieta bezmleczna, przez co organizm sam może przestać tolerować laktozę.
Inne przyczyny to:
-
Alaktazja – wrodzony niedobór laktazy.
-
wtórna/nabyta – powodują ją choroby lub inne czynniki niszczące nabłonki i kosmki jelitowe odpowiedzialne za wytwarzanie laktazy. Tego typu zmiany w jelitach powoduje m.in. : celiakię, pasożyty w przewodzie pokarmowym, zespół jelita krótkiego, martwicze zapalenie jelita, mukowiscydozę, alergię pokarmową na białko mleka krowiego lub soi.
Co więcej, zmiany w jelicie mogą zajść również w skutku stosowania pewnych leków przeciwzapalnych czy antybiotykami, a także alkoholem, chemioterapeutykami i kwasem acetylosalicylowym.
Oczywiście objawy nietolerancji laktozy nie są bardzo charakterystyczne. Zazwyczaj, gdy nasz organizm ma problemy z trawieniem mleka, występują: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, "przelewanie" w jamie brzusznej, oddawanie nadmiernej ilości gazów, kolki, nudności i wymioty.
To co robić?
Jeżeli czujesz się źle, spróbuj po prostu nie spożywać przez jeden dzień nabiału. Przykładowo, jeżeli codziennie rano jesz płatki owsiane z mlekiem i potem czujesz się źle, spróbuj zmienić śniadanie na coś innego, bez laktozy. Czujesz się lepiej? Bardzo możliwe, że nie tolerujesz laktozy. Jednak najlepiej będzie przyjrzeć się sprawie od strony klinicznej. Może nie każdy “katar” powinien nas skłaniać do biegania po przychodniach, lecz z drugiej strony nasz organizm to nie plac zabaw, ani miejsce do eksperymentów. Złe dobranie diety lub dziwne sposoby leczenia, mogą naprawdę dokonać nieodwracalnych zmian w naszym ciele. Tak jak dieta bezmleczna, może sprawić, że już nigdy nie będziemy tolerować laktozy. Dlatego też – przyjrzyj się swojej diecie, czy mleko ma na Ciebie zły wpływ? Jeżeli tak, to pójdź do lekarza!
A przede wszystkim…
Nie przejmuj się tym, że laktoza nie jest dla Ciebie. Aż 25% Polaków nie toleruje laktozy i jest to naturalna przypadłość ssaków. Większość z nich traci podczas dojrzewania zdolność trawienia cukru mlecznego. Najwięcej osób, które nie powinny pić mleka, jest w Azji, w niektórych grupach etnicznych wynosi aż 100%!