Gluten – co to jest? Czym jest uczulenie na gluten i na co uważać?
22 maja 2017Gluten to rodzaj białka. Znajdziesz go najczęściej w zbożach – w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu. W ostatnich latach wyraźnie widać, że coraz więcej osób dba o swój organizm poprzez dietę i styl życia, a co za tym idzie w dyskusji o zdrowym odżywianiu pojawia się gluten. Jednak dlaczego z niego rezygnować? Co sprawia, że coraz więcej knajp, restauracji, barów oferuje w swoim menu przekąski i dania bez glutenu?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdecydowanie wraz z rozwojem opieki medycznej, rośnie też świadomośc społeczna i pojawiają się możliwości, aby zapobiegać tego typu uczuleniom. Kolokwialnie mówiąc: Z glutenem jest trochę tak, jak z laktozą. Po prostu im bardziej świadomym człowiekiem jesteś, tym większą uwagę przykładasz do swojego zdrowia.
Tutaj należy też uważać na mity, bo to wcale nie jest tak, że gluten to pokłosie GMO, chemii, konserwantów i wszystkiego, co najgorsze w rozwoju naszej cywilizacji. Gluten jest w zbożach tak długo, jak laktoza jest w mleku. Nikt go specjalnie do tej nieszczęscnej pszenicy nie dodawał, ona po prostu już taka jest.
Okej, więc jak postępować z glutenem?
Przede wszystkim warto sprawdzić, czy jest się uczulonym. Typowe objawy to bóle brzucha, afty, biegunki, ból głowy, zmęczenie. Jednak brzuch może boleć często i z bardzo różnych powodów dlatego, jeżeli czujemy, że nasz organizm może nie radzić sobie z glutenem, najlepiej jest wybrać się do lekarza. On pomoże nam dobrać odpowiednie badania i stwierdzi jednoznacznie, czy od dziś należy odstawić niektóre produkty z naszej diety.
Nietolerancja glutenu, a uczulenie to dwie różne rzeczy
Pierwszą nazywamy celiakią. Dzieli się ona na trzy ukrytą, drzemiącą i latentną. W dużym skrócie ukryta powoduje zanik części kosmkowej jelita. Drzemiąca, jak sama nazwa wskazuje ujawnia się później u starszych dzieci i dorosłych, na przykład podczas ciąży, operacji lub infekcji. Ostatnia – latenta to najbardziej widoczna celiakia, jest przyczyną pojawiania się wykwitów w różnej postaci na kończynach, barkach lub w okolicach lędźwiowo-krzyżowych.
A czym jest uczulenie?
Alergia może objawiać się natychmiastowo lub z opóźnieniem, a rekacja jest taka sama, jak w przypadku wielu innych składników naszej diety, które odrzuca nasz organizm – wymioty, biegunka, pokrzywka skórna, zmianami skórnymi i skurczem oskrzeli. A jeżeli nie występuje u Ciebie ani nietolernacja, ani uczulenie, a lekarz stwierdzi, że występujące objawy są związane z glutenem, mówi się wtedy o nadwrażliwości.
No właśnie – “lekarz stwierdzi”.
Rozumiemy modę na zdrowe odżywianie i zachęcamy do prowadzenia aktywnego stylu życia, ale sugerujemy, żeby nie popadać w skrajności. Dieta powinna być zróżnicowana, pełnowartościowa i bogata we wszystkie potrzebne minerały oraz witaminy. A wykluczanie czegoś z niej bez potwierdzonego uzasadnienia w niczym nam nie pomoże. Jeżeli nie jesteśmy uczuleni na gluten, to jego odstawienie nie poprawi naszego samopoczucia, sylwetki, czy zdrowia.